انواع کانال کولر براساس جنس

انواع کانال کولر براساس جنس

رایج ترین نوع تجهیزات سرمایشی منازل و ساختمان ها اسپلیت، داکت اسپلیت، چیلر و فن کوئل ها هستند که هواری تصفیه شده و تمیزی را به داخل منتشر می کند و به نوعی تهویه مطبوع به شمار می روند.

معمولا در این تجهیزات سرمایشی از دو یونیت بکار رفته است. یک یونیت داخلی که در فضای داخل ساختمان نصب می شود و یونیت دیگر خارج از فضای داخلی و در بیرون از ساختمان نصب خواهد شد و ارتباط این دو یونیت به وسیله ی کانال ها صورت می گیرد.

کانال کشی همچنین در کولرهای آبی به عنوان واسطی جهت انتقال هوای خنک از کولر آبی که در خارج از فضای ساختمان نصب شده؛ به داخل ساختمان است. در انتهای این کانال ها دریچه های فلزی کولر قرار گرفته است که در نهایت هوای منتقل شده به واسطه ی آنها را به محیط منتشر می کند.

 

انواع کانال کولر از نظر شکل ظاهری

به طور کلی دو نوع کانال کولر از نظر شکل ظاهری طراحی می گردد: 1. گرد    2. چهارگوش

مدل گرد کارایی بیشتری نسبت به مدل چهارگوش دارد و در حال جایگزینی با کانال های چهارگوش رایج اند. مزایای این مدل: کاهش صدا، سرعت انتقال هوا، حجم کم. اما در کنار مزایای خوبی که دارد معایبی چون: هزینه ی نگه داری بیشتر، تعمیرات دشوارتر است.

مزایا و معایب مدل چهارگوش را نیز بیان خواهیم کرد تا با علم کافی نسبت به هر دو مدل، انتخابی مناسب با شرایط خود داشته باشید.

مزایای مدل چهارگوش: قیمت پایین و ارزان، پیاده سازی سریع. معایب آن: آلودگی صوتی زیاد، وزن بالا، انباشته شدن گرد و غبار، اشتغال فضای زیاد

 

انواع کانال کولر از نظر جنس

حال نوبت به این است که تفاوت های کانال کولر را براساس جنس آنها بررسی کنیم.

کانال ها در جنس های مختلف و با ضخامت های متنوعی تولید می شوند. هدف از این تنوع در تولید شرایط و موقعیت های مختلف و کاربردهای متفاوت هریک از این کانال هاست.

 

کانال گالوانیزه

اولین نسل کانال ها مدل گالوانیزه است که به تبع قدیمی بودن آنها مشکلاتی زیادی نیز به همراه دارند. انواع گالوانیزه شامل: چهارگوش، گرد، اسپیرال و عایق. جنس این کانال همانطور که از نام آن مشخص است ورق های فلزی گالوانیزه است؛ اما در برخی شرایط جهت جلوگیری از زنگ زدگی در اثر رطوبت در نواحی مرطوب، از ورقه های استیل نیز در ساخت آنها استفاده می شود.

یکی از مشکلاتی که این کانال ها دارند عایق های نامناسب آنهاست. در مدل های عایق شده از پشم شیشه و یا سنگ پشم استفاده می شود که این دو محصول برای دستگاه تنفس و پوست مضرات زیادی دارد.

 

کانال کولر گالوانیزه

کانال گالوانیزه ی اسپیرال

کانال فلکسیبل

در محیط هایی که در اثر فعالیت های خاص احتمال آسیب و ضربه به کانال ها وجود دارد؛ کانال فلکسیبل با پوشش پی وی سی بهترین گزینه اند.

کانال فلکسی یا لوله خرطومی با بهره وری از فن آوری نوین بهترین جایگزین برای کانال های قدیمی مثل گالوانیزه هستند. بدنه ی این مدل ساخته شده از آلومینیوم است و نحوه ی طراحی آن به گونه ای است که انعطاف پذیری بالایی را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. این کانال تنها در مدل گرد تولید می شود.

 

کانال فلکسیبل

کانال فلکسیبل PVC

کانال پیش عایق

برعکس فلکسیبل که در طراحی ظاهری تنها به صورت گرد تولید می شود؛ کانال پیش عایق تنها به صورت چهارگوش تولید می شوند. جنس این مدل از فوم پلی اورتان با ضخامتی مابین 1 الی 3 سانتی متر به همراه روکش ورق آلومینیومی است. فوم پلی اورتان در اینجا نقش عایق را برعهده دارد.

 

کانال کولر پلاستیکی

با توجه به مزایای بالای این مدل روز به روز در حال افزایش است و جایگزین کانال های فلزی می شود. جنس بدنه ی این کانال کولر از پلاستیک است و مزایایی پون: وزن کم، ضدباکتری و قارچ، سرعت نصب، کاهش صدا، قیمت ارزانتر و عایق حرارتی نام برد.

 

کانال پارچه ای

الیاف خاص در تولید بدنه ی این کانال بکار رفته است. امکان استفاده از این کانال ها در سوله ها، استخرها، سالن های ورزشی، رستوران ها و فروشگاه ها و آزمایشگاه ها و… کاربرد دارد.

این کانال ها این امکان را فراهم می آورد تا بتوان لوگو و نام برند خود را بر رری آنها چاپ کنید تا در معرض دید همگان قرار گیرد.

 

کانال پارچه ای

کانال پارچه ای

دیدگاه‌تان را بنویسید: